Właśnie pojawiła się najnowsza edycja Świątecznego Barometru Grupy Ferratum. Od kilku lat ta firma finansowa sprawdza, jakie są zwyczaje Polaków i obywateli innych krajów w Boże Narodzenie.
Święta to nie tylko wyjątkowy, długo wyczekiwany czas, ale także duże wyzwanie finansowe. Grupa Ferratum już od 2014 roku sprawdza, jakie są plany świąteczne obywateli różnych krajów i ile chcą wydać pieniędzy w tym czasie. W tym roku przebadano ponad 120 tys. gospodarstw domowych z różnych zakątków świata. Jak co roku, dzięki Świątecznemu Barometrowi poznaliśmy wiele ciekawych informacji.
Ile wydamy na świąteczne zakupy?
Badanie pokazało, że jesteśmy w środku zestawienia, jeśli chodzi o wysokość świątecznych wydatków. Przeciętny Polak przeznacza na ten cel 21,2% miesięcznych dochodów własnego gospodarstwa domowego. Najwięcej w tym roku wydadzą mieszkańcy Meksyku (34,6%), Rumunii (31,9%) i Hiszpanii (29,6%). Natomiast najmniej środków przeznaczą na święta Holendrzy, Duńczycy i Niemcy (po 11,9%), a także Finowie (12,3%).
48,8% badanych zamierza wydać w tym roku na święta taką samą kwotę, jak w ubiegłym roku, 30,2% respondentów zamierza ograniczyć wydatki w bieżącym roku, natomiast 20,9% planuje wydać więcej na święta niż w 2016 roku. Widać również coraz większy wpływ internetu na decyzje zakupowe. 23% zakupów Polaków zrobionych zostało online. W tym zestawieniu zdecydowanymi liderami są jednak Niemcy, którzy 45,4% zakupów świątecznych dokonywali w e-sklepach, za nimi uplasowali się obywatele Wielkiej Brytanii (38,6%) i Holandii (32,6%). Najmniej kupowali przez internet Meksykanie (14,4%), Łotysze (15%) i Chorwaci (15,6%).
Co najczęściej kupujemy?
W okresie świąt w wielu krajach kupowane są podobne produkty. Okazuje się, że najczęściej to odzież (17,5%), a także gry i zabawki (13,7%). Słodycze i przysmaki znalazły się na trzecim miejscu (12%). Za to najrzadziej w czasie świąt wydajemy pieniądze na instrumenty muzyczne (1,1%) i zabiegi SPA (2,8%).
Polacy najwięcej wydają w święta na kosmetyki (18,7%), podobnie jak Łotysze (18,2%). Na drugim miejscu plasują się wydatki na alkohol (16,8%). Pod tym względem znowu jesteśmy podobni do Łotyszów, ale także do Meksykanów. Kupujemy także odzież (15,3%), sprzęt gospodarstwa domowego (11,8%) i sprzęt elektroniczny (7,8%). Tak naprawdę widać dużą różnorodność w prezentach, jakie są preferowane w poszczególnych państwach, np. w Australii, Estonii, Szwecji i w Wielkiej Brytanii stawiają na gry i zabawki, natomiast w Niemczech – na książki, a w Finlandii i Chorwacji – na słodycze i przysmaki.
Świąteczne podróże
Świąteczny czas to także okazja do podróży i zimowego wypoczynku. Na takie wyprawy najwięcej pieniędzy przeznaczają Brazylijczycy (30%), Rumuni (28%) i mieszkańcy Nowej Zelandii (27,8%), natomiast najmniej – Holendrzy (8,7%), Niemcy (12) i Brytyjczycy (13,7%). Polacy plasują się na szóstym miejscu od końca zestawienia, przeznaczając na podróże 15,3% domowego budżetu.
W czasie takich podróży 42,2% płatności Polacy realizują kartą. Pod tym względem w czołówce są Szwedzi (69,3%), Norwegowie (69,1) i Nowozelandczycy (62,1%), natomiast najrzadziej używają karty płatniczej Meksykanie (33,3%), Brazylijczycy (35,3%) i Chorwaci (41%). Grupa Ferratum sprawdziła także, które gospodarstwa domowe planują skorzystać z usług popularnego portalu z noclegami AirBnB w czasie świątecznych podróży. Okazało się, że najchętniej przez ten serwis rezerwują pokoje Rumuni (40,4%) i Niemcy (35,1%), natomiast najrzadziej korzystają z AirBnB Polacy (4,4%). Wyprzedzają nas bezpośrednio pod tym względem Finowie (8,3), potem Brytyjczycy (8,4%).
Jak sfinansujemy święta?
Świąteczny Barometr 2017 przynosi także informacje na temat tego, w jaki sposób ludzie w różnych krajach zamierzają sfinansować wydatki świąteczne. Najwięcej (57,6%) wykorzysta do tego oszczędności, na drugim miejscu jest częściowe wsparcie pożyczką Ferratum (19%), potem częściowo z karty kredytowej (14,4%), kredytem bankowym (5,5%) lub pożyczką w innej instytucji finansowej (3,4%). Większość badanych jest przekonana, że wróci do równowagi finansowej po wydatkach świątecznych za mniej niż pół roku (11,1%), za trzy miesiące (9,8%), za dwa miesiące (6,9%), ale 5,9% respondentów obawia się, że zajmie im to więcej niż pół roku.
Jak przeprowadzono badanie?
Dane do raportu zostały zebrane za pomocą ankiety internetowej wśród klientów Grupy Ferratum Bank w 20 krajach. Przebadano 21 tys. gospodarstw domowych. Na pytania odpowiadały osoby w wieku 18-61 lat, z czego 58,8% respondentów stanowiły kobiety.
Oprócz pytań dotyczących danych demograficznych respondenci zostali poproszeni o informację na temat ich jednorazowego dochodu netto, planowanych wydatków na święta oraz o korzystanie z usługi AirBnB podczas podróży świątecznych.
Dochody respondentów zostały wyrażone w walucie lokalnej, a wydatki zostały podane jako odsetek przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego rodziny dla danego kraju. Badanie było anonimowe.