Polacy witają Nowy Rok. Ile wydadzą w Sylwestra?

Wiele osób czeka na Sylwestra z niecierpliwością, ale niektórzy wolą przespać tę noc bez hucznego świętowania. Polacy spędzają ten wyjątkowy czas różnie – kameralnie, na balu lub za granicą. Coraz większą popularnością wśród naszych rodaków cieszą się wycieczki do miast europejskich połączone ze świętowanie Sylwestra. Jednak taka atrakcja jest kosztowna i wymaga wcześniejszego zaplanowania.

Tradycja rozpoczynania nowego roku 1 stycznia została zapoczątkowana przez Juliusza Cezara, wcześniej ten dzień był wyznaczony na 1 marca. Sylwester od zawsze wiązał się z wieloma zwyczajami, np. przesąd, aby 31 grudnia unikać sprzątania, ponieważ może ono powodować pozbycie się szczęścia z domu itp. Niektóre z nich są kultywowane również obecnie, np. pozbycie się wszystkich długów jeszcze w starym roku, aby nowy rok rozpocząć z czystym kontem lub sposób na zapewnienie sobie w kolejnym roku pełnego portfela dzięki umieszczeniu w nim 31 grudnia łusek z wigilijnego karpia. Niezależnie jednak od tego, czy wierzymy w zwyczaje sylwestrowe, czy nie, okazuje się, że lubimy tę noc spędzać w gronie najbliższych. Taki sposób świętowania deklaruje aż 59% Polaków. Huczną zabawę w towarzystwie znajomych planuje 16% naszych rodaków, a na bale sylwestrowe wybiera się 7% Polaków. Coraz większą popularnością cieszą się także wyjazdy świąteczno-sylwestrowe, np. w góry lub za granicę według badania CBOS.

Jak polacy spędzą sylwestra?
Jak polacy spędzą sylwestra? Źródło: CBOS

 

 

Jak Polacy spędzają Sylwestra?

 

Sylwester to wyjątkowa noc. Koniec starego i rozpoczęcie nowego roku jest dla większości ludzi idealną okazją do świętowania. Polacy mają bardzo różne sposoby na spędzenie tej nocy. Większość z nas świętuje w gronie najbliższych, rodziny lub przyjaciół. W tę wyjątkową noc chętnie organizujemy imprezy rodzinne lub romantyczne wieczory. Młodzi ludzie wolą tematyczne domówki, np. w stylu retro lub piżama party. Z roku na rok wzrasta również zainteresowanie balami sylwestrowymi, co jest dobrą okazją do zmiany otoczenia i włożenia eleganckiego stroju. Taka impreza wymaga wielu przygotowań, planowania oraz zadbania o swój wizerunek. Kobiety spędzają wiele czasu u kosmetyczki, fryzjera, szukają wyjątkowej sukni i szykownych butów. Już same przygotowania do balu sylwestrowego wprowadzają panie i panów w nastrój odmienny od codzienności.

 

Kolejnym ciekawym pomysłem na spędzenie Sylwestra jest wyjazd w góry lub za granicę. Polacy coraz chętniej przedłużają swój urlop świąteczny, aby połączyć go z sylwestrową nocą. Najmodniejszymi kierunkami, oprócz polskich gór, są Wyspy Kanaryjskie, Maroko, Meksyk i Dominikana. Wielbiciele zimowego szaleństwa łączą sylwestrowe świętowanie z szusowaniem na nartach i snowboardzie. Natomiast miłośnicy ciepłych klimatów i plażowania uciekają do krajów, gdzie w Sylwestra temperatura nie spada poniżej 25° C.

 

Ile kosztuje szampańska zabawa?

 

Sylwester, niezależnie od tego, gdzie planujemy go spędzić, to przede wszystkim koszty. Im huczniejsza zabawa, tym większe wydatki. Najwięcej zapłacą osoby, które na ten okres zaplanowały wyjazd w góry lub za granicę. Za wypoczynek poza Polską trzeba zapłacić średnio 3300 zł za osobę. Ceny w okresie świąteczno-sylwestrowym mogą być o kilka procent wyższe niż poza sezonem. Tygodniowy pobyt w Egipcie w czterogwiazdkowym hotelu z all inclusive kosztuje około 2,1 tys. zł. Natomiast sylwestrowy wyjazd narciarski do Val di Sole we Włoszech z pobytem w trzygwiazdkowym hotelu z dwoma posiłkami to wydatek około 1,8 tys. zł za 7 dni. Kilkukrotnie więcej zapłacimy za wyjazd do jednego z krajów egzotycznych, np. Tajlandia czy Bali.

 

Mniejsze wydatki sylwestrowe czekają Polaków, którzy ten wieczór chcą spędzić na balu. Za jedną noc na imprezie na przykład w Warszawskim Pałacu Kultury i Nauki zapłacimy 289 zł od osoby. Więcej kosztuje zabawa z muzyką na żywo w Filharmonii Narodowej – 700 zł od osoby. Do tego musimy jeszcze doliczyć wydatki związane ze strojem, dojazdem itp..

 

Najmniejsze koszty według portalu MediaRun.com sylwestrowe poniosą Polacy wybierający się na domówkę lub imprezę rodzinną. Na żywność i napoje bezalkoholowe połowa takich osób planuje przeznaczyć do 100 zł. Na zakup napojów alkoholowych 58% Polaków chce przeznaczyć również do 100 zł, natomiast 12% – od 101 do 200 zł. W Sylwestra 30% naszych rodaków planuje zakup fajerwerków w cenie do 100 zł, a 7% chce wystrzelić w powietrze od 101 do 200 zł.

 

Sylwester za gotówkę czy na kredyt?

 

Polacy nie należą do narodów z dużymi oszczędnościami – tylko 4 na 10 naszych rodaków posiada nawyk systematycznego odkładania części dochodów – jak donosi Polskie Radio. Przeważnie robią to osoby w wieku 21-35 lat. Pomimo niechęci do oszczędzania, Polacy cenią bezpieczeństwo i aż 45% z nas deklaruje posiadanie odłożonych pieniędzy na tzw. czarna godzinę w wysokości minimum trzech miesięcznych dochodów. Młodzi ludzie chętniej oszczędzają, a odłożone pieniądze przeznaczają na przyjemności, wakacje, podróże, rozwój pasji i zainteresowań, a także na takie okazje jak Sylwester, natomiast starsi Polacy oszczędzają na wykształcenie i lepszy start swoich dzieci. Osoby z oszczędnościami nie mają większego problemu również ze sfinansowaniem zabawy sylwestrowej za gotówkę. Co z pozostałymi Polakami?

 

Okazuje się, że nasi rodacy bardzo pozytywnie podchodzą do zaciągania pożyczek. Najchętniej pożyczamy pieniądze od rodziny, a potem od banków i firm pożyczkowych. Szczególnie dużą popularnością cieszą się szybkie pożyczki udzielane przez internet lub telefon. Za tego typu źródłami finansowania najchętniej rozglądamy się w okresie wzmożonych wydatków związanych ze świętami czy Sylwestrem. Zakup prezentów, organizacja imprez i wyjazdów to dość wysokie koszty. Wydatki jeszcze bardziej wzrastają, gdy chcemy połączyć urlop świąteczny z Sylwestrem w górach lub za granicą. W takich przypadkach chętnie szukamy sposobu na sfinansowanie wydatków pożyczką. Najszybszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest złożenie wniosku pożyczkowego online. W zależności od oferty możemy w ten sposób pożyczyć nawet kilka tysięcy złotych. Część osób korzysta wtedy z pożyczek darmowych dla nowych klientów. Zazwyczaj wystarczy do tego dostęp do internetu lub telefon, dowód osobisty i rachunek w banku. W takiej sytuacji szybka pożyczka online może być gwarancją, że rzeczywiście zdążymy pozyskać pieniądze jeszcze przed Sylwestrem i opłacimy wszystkie jego koszty, a do tego załatwimy wszystkie formalności bez wychodzenia z domu.

 

Sylwestrowa noc kojarzy się nam z radością, zabawą i hucznym świętowaniem. Z roku na rok coraz chętniej spędzamy ten czas nie tylko w towarzystwie rodziny czy przyjaciół, ale także w zagranicznych kurortach, planując sylwestrową zabawę z wyprzedzeniem i szukając sposobu na jej sfinansowanie.

2 thoughts on “Polacy witają Nowy Rok. Ile wydadzą w Sylwestra?

  1. A jak to jest czasowo przy pożyczkach chwilówkach? Ile mam czasu na spłatę pożyczki powiedzmy w wonga (ich biorę pod największą rozwagę)?

    1. Obecnie pożyczkę na raty może Pan rozłożyć na nawet 36 miesięcy w przypadku TAKTO Finanse. Wonga pożycza maksymalnie na 24 miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *