Świąteczny Barometr Ferratum 2017 już dostępny!

Właśnie pojawiła się najnowsza edycja Świątecznego Barometru Grupy Ferratum. Od kilku lat ta firma finansowa sprawdza, jakie są zwyczaje Polaków i obywateli innych krajów w Boże Narodzenie.

 

Święta to nie tylko wyjątkowy, długo wyczekiwany czas, ale także duże wyzwanie finansowe. Grupa Ferratum już od 2014 roku sprawdza, jakie są plany świąteczne obywateli różnych krajów i ile chcą wydać pieniędzy w tym czasie. W tym roku przebadano ponad 120 tys. gospodarstw domowych z różnych zakątków świata. Jak co roku, dzięki Świątecznemu Barometrowi poznaliśmy wiele ciekawych informacji.

 

Ile wydamy na świąteczne zakupy?

 

Badanie pokazało, że jesteśmy w środku zestawienia, jeśli chodzi o wysokość świątecznych wydatków. Przeciętny Polak przeznacza na ten cel 21,2% miesięcznych dochodów własnego gospodarstwa domowego. Najwięcej w tym roku wydadzą mieszkańcy Meksyku (34,6%), Rumunii (31,9%) i Hiszpanii (29,6%). Natomiast najmniej środków przeznaczą na święta Holendrzy, Duńczycy i Niemcy (po 11,9%), a także Finowie (12,3%).

 

48,8% badanych zamierza wydać w tym roku na święta taką samą kwotę, jak w ubiegłym roku, 30,2% respondentów zamierza ograniczyć wydatki w bieżącym roku, natomiast 20,9% planuje wydać więcej na święta niż w 2016 roku. Widać również coraz większy wpływ internetu na decyzje zakupowe. 23% zakupów Polaków zrobionych zostało online. W tym zestawieniu zdecydowanymi liderami są jednak Niemcy, którzy 45,4% zakupów świątecznych dokonywali w e-sklepach, za nimi uplasowali się obywatele Wielkiej Brytanii (38,6%) i Holandii (32,6%). Najmniej kupowali przez internet Meksykanie (14,4%), Łotysze (15%) i Chorwaci (15,6%).

 

Co najczęściej kupujemy?

 

W okresie świąt w wielu krajach kupowane są podobne produkty. Okazuje się, że najczęściej to odzież (17,5%), a także gry i zabawki (13,7%). Słodycze i przysmaki znalazły się na trzecim miejscu (12%). Za to najrzadziej w czasie świąt wydajemy pieniądze na instrumenty muzyczne (1,1%) i zabiegi SPA (2,8%).

 

Polacy najwięcej wydają w święta na kosmetyki (18,7%), podobnie jak Łotysze (18,2%). Na drugim miejscu plasują się wydatki na alkohol (16,8%). Pod tym względem znowu jesteśmy podobni do Łotyszów, ale także do Meksykanów. Kupujemy także odzież (15,3%), sprzęt gospodarstwa domowego (11,8%) i sprzęt elektroniczny (7,8%). Tak naprawdę widać dużą różnorodność w prezentach, jakie są preferowane w poszczególnych państwach, np. w Australii, Estonii, Szwecji i w Wielkiej Brytanii stawiają na gry i zabawki, natomiast w Niemczech – na książki, a w Finlandii i Chorwacji – na słodycze i przysmaki.

 

Świąteczne podróże

 

Świąteczny czas to także okazja do podróży i zimowego wypoczynku. Na takie wyprawy najwięcej pieniędzy przeznaczają Brazylijczycy (30%), Rumuni (28%) i mieszkańcy Nowej Zelandii (27,8%), natomiast najmniej – Holendrzy (8,7%), Niemcy (12) i Brytyjczycy (13,7%). Polacy plasują się na szóstym miejscu od końca zestawienia, przeznaczając na podróże 15,3% domowego budżetu.

 

W czasie takich podróży 42,2% płatności Polacy realizują kartą. Pod tym względem w czołówce są Szwedzi (69,3%), Norwegowie (69,1) i Nowozelandczycy (62,1%), natomiast najrzadziej używają karty płatniczej Meksykanie (33,3%), Brazylijczycy (35,3%) i Chorwaci (41%). Grupa Ferratum sprawdziła także, które gospodarstwa domowe planują skorzystać z usług popularnego portalu z noclegami AirBnB w czasie świątecznych podróży. Okazało się, że najchętniej przez ten serwis rezerwują pokoje Rumuni (40,4%) i Niemcy (35,1%), natomiast najrzadziej korzystają z AirBnB Polacy (4,4%). Wyprzedzają nas bezpośrednio pod tym względem Finowie (8,3), potem Brytyjczycy (8,4%).

 

Jak sfinansujemy święta?

 

Świąteczny Barometr 2017 przynosi także informacje na temat tego, w jaki sposób ludzie w różnych krajach zamierzają sfinansować wydatki świąteczne. Najwięcej (57,6%) wykorzysta do tego oszczędności, na drugim miejscu jest częściowe wsparcie pożyczką Ferratum (19%), potem częściowo z karty kredytowej (14,4%), kredytem bankowym (5,5%) lub pożyczką w innej instytucji finansowej (3,4%). Większość badanych jest przekonana, że wróci do równowagi finansowej po wydatkach świątecznych za mniej niż pół roku (11,1%), za trzy miesiące (9,8%), za dwa miesiące (6,9%), ale 5,9% respondentów obawia się, że zajmie im to więcej niż pół roku.

 

Jak przeprowadzono badanie?

 

Dane do raportu zostały zebrane za pomocą ankiety internetowej wśród klientów Grupy Ferratum Bank w 20 krajach. Przebadano 21 tys. gospodarstw domowych. Na pytania odpowiadały osoby w wieku 18-61 lat, z czego 58,8% respondentów stanowiły kobiety.

 

Oprócz pytań dotyczących danych demograficznych respondenci zostali poproszeni o informację na temat ich jednorazowego dochodu netto, planowanych wydatków na święta oraz o korzystanie z usługi AirBnB podczas podróży świątecznych.

 

Dochody respondentów zostały wyrażone w walucie lokalnej, a wydatki zostały podane jako odsetek przeciętnego miesięcznego dochodu rozporządzalnego rodziny dla danego kraju. Badanie było anonimowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *