Popraw swoją zdolność kredytową w 5 krokach

Popraw zdolność kredytową
Rezygnacja z karty kredytowej to pierwszy krok do poprawienia zdolności kredytowej.

Według KRD najwięcej dłużników, bo aż 27%, to mieszkańcy małych miast. Natomiast w wielkich aglomeracjach, powyżej 300 tys. mieszkańców, odsetek zadłużonych wynosi tylko 6%, a na wsiach – jedynie 3%. Dłużnicy zamieszkujący miejscowości z około 20 tys. osób są winni 8,4 mld zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje kwotę 1 685 zł. Częściej zadłużają się mężczyźni – średni dług Polaka wynosi 18 473 zł, natomiast kobiety mają mniejsze zobowiązania – średnio 11 144 zł. Te wszystkie długi mocno obniżają zdolność kredytową. Nie znaczy to jednak, że tylko dłużnicy mogą mieć problem z otrzymaniem kolejnej pożyczki.

– Zdolność kredytowa to podstawowe kryterium brane pod uwagę przy ocenianiu wiarygodności pożyczkobiorcy. Każda instytucja ma tak naprawdę własne metody badania zdolności kredytowej i bierze przy tym pod uwagę różne czynniki. Oczywiście podstawą jest wysokość dochodów, ale ważne są również zobowiązania klienta. Z tego powodu osoby spłacające już wysokie pożyczki mogą mieć problem z pożyczeniem kolejnych pieniędzy, nie wspominając już o niesolidnych dłużnikach – mówi ekspert ds. pożyczek ratalnych z TAKTO Finanse.

Zdolność kredytową można jednak poprawić. Podpowiadamy, w jaki sposób można to zrobić.

  1. Sprawdź swoją historię w BIK

Oceniając zdolność kredytową klienta, pożyczkodawca sprawdza jego historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Instytucja ta zajmuje się zbieraniem danych na temat pożyczkobiorców i posiadanych przez nich zobowiązań. Każdy klient może sprawdzić swoją historię kredytową, pobierając ze strony BIK raport na swój temat. W instytucji tej odnotowany jest każdy kredyt, pożyczka oraz karta kredytowa, jaką posiada pożyczkobiorca. Spłacając swoje zobowiązania w terminie, możemy liczyć na pozytywną opinię z BIK. Natomiast duże opóźnienie w regulowaniu długów oznacza negatywną ocenę. Jeśli w przeszłości mieliśmy problemy z terminowym regulowaniem należności, ale wszystko już spłaciliśmy, warto sprawdzić, czy zostało to odnotowane w BIK i czy nie ma tam obecnie żadnych negatywnych wpisów na nasz temat.

  1. Udokumentuj dochody

Na ocenę zdolności kredytowej wpływa wysokość dochodów wnioskodawcy oraz wysokość zobowiązań. Każdy pożyczkodawca wymaga, aby klient posiadał zatrudnienie i miał stały dochód. Większość instytucji działających na rynku pożyczkowym akceptuje różne źródła wynagrodzenie – może to być renta/emerytura, umowa o pracę, umowa o dzieło lub zlecenie, a także działalność gospodarcza. Dobrze, jeśli jesteśmy w stanie udokumentować nasz dochód i pochwalić się ciągłością zatrudnienia. To zdecydowanie wpływa na poprawę naszej wiarygodności.

  1. Uregulowanie zobowiązań

Zdolność kredytową możemy poprawić, dokonując restrukturyzacji swoich zobowiązań. Warto przejrzeć posiadane kredyty, karty kredytowe oraz debety na kontach osobistych. Spłacenie chociażby części zobowiązań czy zrezygnowanie z nieużywanej karty kredytowej pozwoli znacząco poprawić zdolność kredytową.

  1. Znajdź współkredytobiorcę lub poręczyciela

Gdy z różnych powodów mamy niską zdolność kredytową, możemy ją poprawić, znajdując współkredytobiorcę lub poręczyciela. Musi to być osoba wiarygodna, bez problemów z długami i posiadająca stały dochód. Współkredytobiorca lub poręczyciel zostanie sprawdzany przez pożyczkodawcę tak samo, jak pożyczkobiorca. Jeśli ten ostatni przestanie spłacać swoje zobowiązanie, wtedy instytucja finansowa może zażądać zwrotu pieniędzy od osoby poręczającej pożyczkę.

  1. Dostosuj pożyczkę do swoich możliwości

Na ocenę zdolności kredytowej pożyczkobiorcy wpływa nie tylko kwota pożyczki, ale również okres spłaty. Wybierając dłuższy termin i większą ilość rat, zmniejszamy miesięczne obciążenie domowego budżetu i poprawiamy zdolność kredytową. Dodatkowo lepiej wybrać raty stałe, które są o 20-25% tańsze niż malejące. Zdolność kredytową wylicza się na podstawie pierwszej raty, która przy ratach malejących jest dość wysoka.

Decydując się na pożyczkę, powinniśmy zadbać o swoją zdolność kredytową. To jeden z najważniejszych parametrów, który instytucje pożyczkowe i banki biorą pod uwagę, pożyczając pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *